Місто Зеленодольськ

Зеленодольськ — місто районного значення. Розташоване на південь від м. Дніпропетровськ за 200 км. за 17 км від найближчої залізничної станції Апостолове. До складу зеленодольської міської ради входить село Мала Костромка.  Площа — 473 га., кількість населення — 14045 тис. осіб. День міста — друга неділя вересня. Місто Зеленодольськ засноване у 1961 р.

На самому півдні Дніпропетровської області розташоване невеличке затишне місто з красивою назвою — Зеленодольськ. Старі люди кажуть, що тут у давнину була зелена долина з невеличкими болотцями та струмками. Бачила та долина й наших пращурів — давніх слов’ян і козаків із Запорізької Січі і чумаків, що їздили у Крим по сіль.

У 1961 р. Радою Міністрів УРСР затверджено завдання на будівництво Державної районної електростанції — «Криворізької ДРЕС-2». 1 липня 1965 року на просторах таврійських степів був збудований і став до ладу діючий, перший з десяти, енергоблок потужністю 300 тисяч кВт. Це була загальна перемога будівельників, усіх тих, чия звитяжна праця була покладена в енергетичний велет.

Криворізька теплова електростанція (ТЕС) була першою на теренах Радянського Союзу ТЕС (ДРЕС) з блоками 300 МВт за типом розміщення загальностанційного устаткування. Саме вона стала полігоном для випробування та впровадження типових схем освоєння та експлуатації устаткування, ведення режимів експлуатації.

Будівництво та пуски в експлуатацію велися високими темпами: енергоблок № 2 — 27 червня 1966 р., енергоблок № З 31 грудня 1966 р., енергоблок № 4 — 17 травня І968 р.. енергоблок № 5 — 31 грудня 1968 р., енергоблок №6 30 вересня 1969 р., енергоблок №7-30 червня 1970 р., енергоблок № 8 — 30 грудня 1970 р., енергоблок № 9 — 31 грудня 1972 р., енергоблок № 10 22 грудня 1973 р.

Наказом Міненерго УРСР від 23 лютого 1981 р. № 35 Криворізьку ДРЕС-2 було перейменовано на Криворізьку ДРЕС. Високоорганізована та цілеспрямована праця колективу забезпечила високу економічність та надійність Криворізької ДРЕС, яка посіла передові позиції у вітчизняній енергетиці.

Для експлуатаційною персоналу було побудовано селище Зеленодольськ, нині не місто енергетиків з розвинутою соціальною сферою: дві загальноосвітні школи, районний ліцей-інтернат, професійний ліцей, філії Днінродзержинського енергетичного технікуму та Одеського політехнічною інституту. У місті працюють 3 дитячих дошкільних заклади. Велика увага приділяється культурному.

У Палаці культури «Ювілейний» відбувається культурне життя міста. 30 років пропагує народну пісню народний самодіяльний хор «Чорнобривець», незмінним керівником якого був Микола Чиж. Гордістю зеленодольців є дитячий зразковий ансамбль танцю «Зернятко» (керівник Тетяна Пугач), створений у 1998 р. За цей короткий час колектив мас великі творчі досягнення, а саме: перша премія в телевізійному конкурсі «Крок до зірок» (2003 р.); перша премія в міжнародному фестивалі «Звездный Симеиз» (Крим. 2003 р.): перше місце у Всеукраїнському конкурсі народної хореографії ім. П. Вірського (2006 р.): лауреатство у міжнародному фестивалі «От сердца к сердцу».

Усі комунальні підприємства стабільно працюють і своєчасно надають якісні послуги населенню. Нині охорони здоров’я жителів міста працює міська лікарня із 6 стаціонарними відділеннями, швидкою допомогою та поліклінікою, а також санаторій-профілакторій, де за здоров’ям людей слідкують досвідчені фахівці.

З кожним роком розвивається малий та середній бізнес. Мережа підприємств торгівлі та підприємств, що надають послуги, представлена 144 магазинами та кіосками, 19 підприємствами служби побуту, 15 об’єктами громадського харчування. У місті функціонує готелі «Чайка». Свої послуги пропонують філії «Приват Банку», «Промінвестбанку» та Ощадбанку.

Для мешканців міста створені всі умови для занять фізкультурою та спортом. До їх послуг дитяча юнацька спортивна школа, спортивний комплекс, міський стадіон та спортивний майданчик зі штучним покриттям. Зеленодольці пишаються спортсменами-земляками.

У 2004 р. на сесії міської ради прийнято рішення про створення Книги Пошани міста, в яку вносяться прізвища людей, що мають право носити ім’я почесною громадянина міста і бути нагородженими знаком «За заслуги перед містом».

Місто Зеленодольськ відноситься до плеяди наймолодших міст України. У 2006 р. воно відзначало своє 45-річчя. У порівнянні з життям людини, це вік зрілості і подальших планів на майбутнє. За роки існування Зеленодоську склалося багато добрих, гарних традицій. Так, традиційним у місті стало відзначати День Перемоги, свято Незалежності України. День енергетика, новорічні та різдвяні свята та День міста. У Зеленодольську є багато затишних гарних місць, алє найсвятішим для кожного громадянина є пам’ятник загиблим юнакам у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Зеленодольськ мас творчий потенціал і значні перспективи у майбутньому. Тут завжди раді гостям.

Мала Костромка — село, входить до складу Зеленодольської міської ради. Межує з м. Зеленодольськ. Площа села — 396 га. Кількість населення — 513 осіб. Кількість дворів — 275. С церква та магазин. День села — це День міста Зеленодольська, що святкується разом.