Село Олександрівка

Олександрівка — село, центр сільської рази. Розташоване на лівому березі р. Самари за 30 км від обласною центру м. Дніпропетровська та від найближчої залізничної станції Ксенівка на лінії Синельникове-Нижньодніпровськ-Вузел. Площа — 368 га. Населення — 3064 особи. Кількість дворів — 1195. День села — 24 вересня. Сільській раді підпорядковане село Василівка.

Село засновано в 1861 р. Спочатку належало поміщику Синельникову, свою назву одержало на честь Олександра II, згодом Синельников продав це село переселенням з Німеччини, які дали йому нову назву — Біллерфельд. У селі діяли церква лютеранською і православного богослужіння, млин, лікарня з пологовим відділенням, клуб. Мешканні села займалися тваринництвом.

Радянську владу в селі встановлено в січні 1918 p. З опису населених пунктів Єкатеринославської губернії за 1925 р. Олександрівка входила в Карл-Маркськин район. На території с. Олександрівка знаходилися сільська рада, одна торговельна точка, два теплових та один повітряний вітряки (млини), кількість дворів – 79, чисельність населення — 646 осіб, один заклад народного навчання. Друге своє народження село отримало у зв’язку з утворенням Кременчуцького водосховища і переселення мешканців Черкаської та Кіровоградської областей.

У роки Великої Вітчизняної війни в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників взяло участь 85 осіб села, з них 17 загинуло смертю хоробрих, 46 — визначено державними нагородами. З 1957 р. й донині височить гранітний обеліск-пам’ятник, на якому викарбовано прізвища односельців, які героїчно загинули, захищаючи село. В Олександрівні глибоко шанують пам’ять радянських бійців, односельчан, які віддали свої життя за визволення Батьківщини. Братська могила нагадує молодому поколінню про тих,  хто віддав своє життя за щастя і волю свою народу.

На сьогодні 10 ветеранів Великої Вітчизняної війни активно беруть участь в громадському житті села, серед яких Зданевич Микола Гаврилович нагороджений орденом Червоної Зірки, Богдана Хмельницького. Кузнецов Олександр Григорович нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.

У I978 р. побудовано нову середню школу. На 2007 р. в школі навчалося 420 учнів. У старшокласників профільне навчання за хіміко-біологічним напрямом. Навчально-виховним процесом керують 27 вчителів, з них 7 відмінників освіти, 4 вчителі-методисти, старший вчитель. При школі функціонує музична школа по класу фортепіано, баяна та вокалу. Нa території села розташоване навчальнодослідне господарство «Самарський» Дніпропетровського державного аграрного університету та Дніпропетровська дослідна станція Інституту овочівництва і баштанництва Української академії агрпрних наук.

За 70 років існування створено 63 високопродуктивних сортів рослин, зокрема за останні 10 років — 16. До державного реєстру сортів рослин, дозволених до використання, у 2007 р. занесено 28 генотипів, зокрема 7 сортів та гібрид кавуна столового, 8 сортів ти гібрид дині, 3 сорти гарбуза в кормовій групі та 7 — в столовій, сорт цибулі ріпчастої. Одержані розробки за технічно-економічними показниками відповідають кращим світовим аналогам. Сорт кавуна столового Мелітопольськнй-60 є неперевершеним за урожайністю та смаковими якостями серед пізньостиглих сортів і занесений до реєстру з 1947 р. До послуг населення медична амбулаторія, дошкільний навчальний заклад «Рябінушка», сільська бібліотека, Будинок культури, філія ПриватБанку, відділення зв’язку, продовольчі та промислові магазини. Функціонують сільськогосподарські підприємства «Світанок», «Пролісок», «Діброва», «Обрій», «Конвалія», «Калина», «Явір», «Тополя», «Восток», «Восход», «Рассвет».

Віряни мають можливість відвідувати дві православні церкви — Українську православну церкву Київської митрополії Константинопольськог Патріархату та Українську православну Київської єпархії Московського Патріархату.

Олександрівка — село з чарівною природою і давньою загадковою драматичною історією в якому живуть сильні духом, обдаровані красою, талантами люди.

У жовтні 1988 р. створено хоровий колектив «Васильки», керівником якого с О.С. Васильківський, акомпаніатором — В. Вишневенький. У лютому 2002 р. виповнилося 10 років діяльності колективу. Самодіяльний народний хор стабільний, згуртований, багатонаціональний, що не заважає учасникам пропагувати українську народну пісню.  Девізом с. Олександрівки стала пісня на слова А. Милостивої на музику О. Васильківського «Приїжджайте до нас в Олександрівку».

Василівка – село, підпорядковане Олександрівській сільській раді, розташоване за 20 км від обласного центру. Площа села — 50 га. Чисельність населення — 225 осіб. Кількість дворів — 115.